Vendula Bednářová
Cesta domů
Učitelé si uvědomují, že je potřeba o smrti mluvit, ale neví, kudy do toho. Mají obavy, že nejsou kompetentní.
za 300 milionů korun
změnilo 190 veřejných
a lokálních politik
se zlepšily podmínky
k životu
poskytlo kvalitní
vzdělávání a mediální
výchovu
zapojilo do aktivit
občanské společnosti
2 560 989 lidí
Bojujeme proti digitálnímu vyloučení. Objeli jsme Česko s naším filmem Digitální disidenti, dokumentárním filmem o lidech, podle kterých by používání digitálních technologií nemělo být podmínkou pro fungování ve společnosti.
Přinášíme do dětských domovů téma sexuality a vztahů. Přivezli jsme do ČR nástroj Bez rozpaků, který pomáhá bezpečně a důvěrně otevírat témata spojená se sexualitou, intimitou a vztahy u dospívajících. Práci se sexualitou a vztahy zařadilo do metodik 5 dětských domovů.
Pomáháme obětem sexuálního násilí. Otevřeli jsme PORT, první komplexním centrum pro oběti a přeživší sexuálního násilí v ČR, a bojujeme za práva obětí na empatickou pomoc bez předsudků.
Podporujeme rovnost žen a mužů v politice. S komunálními političkami a politiky jsme uspořádali 4 genderman diskuze a sesbírali zde cenné podněty pro policy paper, který přijala na Rada vlády pro rovnost žen a mužů.
Měníme pohled společnosti na to, jak řešit následky trestného činu. Sérií dokumentárních videí jsme mainstreamovali téma restorativní justice.
Podporujeme rodiče v náročných životních situacích. Podpořili jsme vznik osmi regionálních neformálních sítí, které snižují přetížení sólo rodičů.
Pomáháme lidem získat kontrolu nad závislostí. Vytvořili jsme vzdělávání pro osoby s vlastní zkušeností s návykovými látkami, zapojujeme je do služeb pro závislé jako peer pracovníky a průvodce zotavením.
Podporujeme nábytkové banky a reuse centra po celé republice. Založili jsme reuse federaci, která i těm nejmenším centrům poskytuje expertní podporu, mentoringovou pomoc a kultivuje téma “reuse” v Česku.
Omezujeme plýtvání jídlem. Zmapovali jsme legislativní a daňové podmínky, za kterých je možné darovat zbylé vařené pokrmy v České republice.
Zlepšujeme stravování dětí na školách. Za lepší stravovací podmínky se postavilo 50 nových škol a školek.
Vracíme život do zemědělské krajiny. S nově založenou Koalicí pro krajinu prosazujeme změny v dotační politice, které pomohou vrátit na alespoň 10 % zemědělské půdy chybějící krajinné prvky a tím i místo pro přírodu.
Připravujeme učitele na jejich povolání. Do Česka jsme přinesli dobrou praxi z norského vzdělávacího systému v oblasti wellbeingu a inkluzivního vzdělávání.
Ostravě přinášíme kulturu z celého světa. Etablovali jsme se jako nezávislé kulturní centrum regionálního významu a zprostředkovali kulturní zážitek tisícům lidí.
Pomáháme dívkám, ženám a rodinám v nouzi. Naše služby naplňují myšlenku komplexní pomoci a prevence. Zástupkyně našich poraden umí efektivně a diskrétně pracovat s daty klientek, vyhodnocovat je a zjišťovat, jaká forma podpory je pro klientky v danou chvíli nejúčinnější.
Zvyšujeme občanskou participaci Romů. 12 lídrů v Moravskoslezském kraji přispívá k mobilizaci a organizaci dalších Romů a zvyšuje občanskou participaci romské komunity v regionu.
Pomáháme mladým lidem ve věku 18-30 let hledat svou roli v dnešní společnosti a rozvíjet svůj potenciál. Podporu od nás získalo dalších 20 projektů organizovaných mladými dospělými.
Rozvíjíme dobrovolnictví v České republice. Na 200 organizacím občanské společnosti jsme ukázali, jak dobrovolníky zapojit do své činnosti.
Vzděláváme děti tak, aby byly samy iniciátory změn. Vytvořili jsme vzdělávací klimatickou „únikovou“ hru, kde děti získávají fakta, kontext, propojenost a průniky změn klimatu s jejich životy.
Pomáháme dětem a jejich rodinám žít život bez násilí. Díky digitální transformaci naší organizace jsme posílili naše interní procesy a zvýšili kvalitu poskytovaných služeb.
Dáváme organizacím nezbytné know-how pro kvalitní advokační práci. Poskytli jsme 1 140 hodin konzultací 64 organizacím z Česka a Slovenska.
Usilujeme o férovou migrační politiku. Prosadili jsme legislativní změnu, která umožnila dětem migrantů s dlouhodobým pobytem vstup do veřejného zdravotního pojištění. Došlo tak po mnoha letech k zásadnímu zlepšení v přístupu těchto dětí k lékařské péči.
V Kadani a okolí zavádíme chybějící služby. Na Islandu jsme se inspirovali, jak pracovat s rodinami, mládeží, rozvíjet občanskou angažovanost, enviromentální tématiku, celoživotní vzdělávání a dobrovolnictví.
Dostáváme umělou inteligenci do škol. Po absolvování našich kurzů umí 30 učitelů z různých koutů republiky přenést znalosti o AI do školních osnov.
Podporujeme aktivní občanství u migrantů a migrantek. Během studijní cesty do Norska jsme získali inspiraci k novým vzdělávacím programům pro obyvatele s migračním původem.
Zvyšujeme znalosti odborníků o dopadu digitalizace na lidská práva. Ve spolupráci s norskými experty jsme vytvořili na míru šité zdroje pro studenty a odborníky, které jim umožní začlenit hlediska lidských práv do jejich digitálních aktivit a vzdělávání.
Ukazujeme sílu matek samoživitelek na pracovním trhu. U zaměstnavatelů jsme rozpoutali diskuzi o flexibilitě práce. Samoživitelky jsme naučili, jak prosadit svá práva.
Program Active Citizens Fund je financován z EHP a Norských fondů, pro Českou republiku jsme jej spravovali v konsorciu tří organizací ve složení Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. V programu jsme podpořili 305 projektů částkou přes 300 milionů korun. Úzce jsme spolupracovali s velmi širokou a pestrou škálou organizací nejen z hlediska jejich umístění, velikosti, ale i témat a aktivit. Díky tomu jsme mohli sdílet nadšení z toho, že je u nás stále mnoho aktivních lidí, kterým není lhostejné, co se kolem nich děje a kteří jsou ochotni věnovat svůj čas, velmi často dobrovolnicky, pro dosažení změn potřebných pro kvalitnější život a příjemnější prostředí. Jako tým jsme si uvědomili, že odvaha ke změně začíná u každé/ho z nás. Naučili jsme se lépe spolupracovat, vzájemně si naslouchat a nechyběl ani prostor pro improvizaci. Do budoucna tedy přejeme aktivním lidem, ale i nám samotným, silnou občanskou společnost, důvěru donorů, více sdílení zkušeností a méně tabulek a administrativy.
– Tým programu Active Citizens Fund
Červen
V konsorciu Nadace OSF, Výbor dobré vůle Nadace – Olgy Havlové a Skautský institut podepisujeme se zástupci Norska, Islandu a Lichtenštejnska programovou dohodu Active Citizens Fund v České republice.
Červenec a září
Rozbíháme projekty Skautského institutu na zapojení mladých do občanských aktivit a Nadace OSF na rozvoj dovedností občanských organizací v advokační práci.
Srpen
Vyhlašujeme první grantovou výzvu na bilaterální spolupráci českých organizací s organizacemi z Norska, Islandu a Lichtenštejnska.
Září
Otevíráme první výzvy na systémové a základní granty.
Vysíláme české zástupce na mezinárodní akci k občanskému vzdělávání do Norska.
Březen a duben
Startují první podpořené projekty v těchto oblastech: občanská participace, advokační a watchdogové aktivity, zmocnění znevýhodněných skupin, občanské vzdělávání a mediální gramotnost, posílení neziskových organizací.
Září
Na prvním online síťovacím setkání si s osmdesátkou podpořených organizací předáváme zkušenosti z projektů.
Listopad
Reagujeme na důsledky období COVID-19 a snižujeme povinné spolufinancování projektů (na 5 či 0%).
Prosinec
Oslovujeme malé a regionální organizace s akčními granty na lokální akce či iniciativy.
Únor
Spouštíme průzkum o stavu a potřebách nezisku v oblasti IT ve spolupráci se Sdružením VIA.
Březen
Seznamujeme na webináři české organizace s fungováním občanského sektoru v Norsku a na Islandu a výhodami bilaterální spolupráce.
Květen
Známe výsledky výzvy na rozvoj dovedností při pořádání online fundraisingové nebo crowdfundingové kampaně pro své příznivce, podporovatele a dárce.
Srpen
Podporujeme organizace v prvním ročníku konzultací a unikátní grantové výzvě na posílení digitálních kompetencí neziskových organizací.
Březen
Vyhlašujeme výsledky druhé výzvy na základní granty.
Květen
Další desítka organizací získala na 1 rok bezplatné konzultace Advokačního fóra pro svoji advokační práci.
Průběžně zveřejňujeme Příběhy odvahy našich grantistů, kteří aktivně realizují změny ve svém okolí.
Duben
Organizujeme studijní cestu do Maďarska a Chorvatska na téma rané péče.
Srpen
Pořádáme letní česko-slovenskou školu Advokačního fóra 2023 pro posílení know-how při plánování advokačních strategií, vedení občanských kampaní a mediálních dovedností.
Září
Iniciujeme mezinárodní spolupráci a sdílení zkušeností při přípravě zprávy o stavu právního státu v zemích EU.
Listopad
Zahajujeme v Karlových Varech Odvaha Fest – sérii akcí k uzavření programu v regionech.
Březen
Organizujeme studijní cestu do Norska na téma novinářské profesní organizace.
Duben a květen
Potkáváme se na Odvaha Festu v Brně a Ostravě kde se školíme ve fundraisingu a PR.
Uzavíráme všechny podpořené projekty – systémové, základní, akční i bilaterální.
Říjen
Oslavujeme odvahu aktivních lidí a organizací na Pražském Hradě a konec programu Active Citizens Fund.
Slavnostní setkání k uzavření programu Active Citizens Fund
17. října 2024 od 16:00, Míčovna Pražského hradu
Společně se zástupci a zástupkyněmi podpořených organizací oslavíme změny, kterých se nám podařilo dosáhnout. Akce je pouze pro zvané.
16:00 Dveře se otevírají, prostor na skleničku s hosty večera
16:50 Usazení hostů & slavnostní zahájení
17:00 Proslovy
Slovo prezidenta České republiky Petra Pavla
Slovo zástupce velvyslanectví Norského království Per Øystein Vatne
Konsorcium programu Active Citizens Fund
17:30 Vystoupení
Představení improvizačního divadla Pade na Pade
Hudební vystoupení skupiny Totál Vokál
18:30 Pohoštění za účasti ambasadorů, dárců a podporovatelů občanské společnosti
22:00 Ukončení akce
Oslavu odvahy pořádáme v partnerské spolupráci se společností RTR events. Za víno děkujeme Víno Šílová a za květiny Květiny Family Flowers. Videa pro program Active Citizens Fund zpracoval GNOMON Production.
Doplňující informace:
Příchod
Dress code
Možnost přespání
Přístupnost akce
Program Active Citizens Fund je realizován v rámci Fondů EHP a Norska 2014–2021 a je podpořen částkou 15,25 milionů eur. V České republice jej spravuje konsorcium, které tvoří Nadace OSF, Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové a Skautský institut. Konsorcium bylo vybráno na základě otevřeného výběrového řízení Kanceláře finančních mechanismů.